Jeskyňáři - Labské pískovce

ÚVOD
-
HISTORIE
-
NAŠE SKUPINA
-
JESKYNĚ
-
HISTORICKÉ PODZEMÍ
-
ODKAZY
-
KONTAKT
-
FÓRUM


 
Stoleté výročí
Jarda Kukla

Další významné historické výročí přichystal rok 2011, kdy uplynulo 100 let od průzkumu Loupežnické a Pytlácké jeskyně pod Labskou Strání. Příležitost vhodná k společnému setkání s kolegy ze Saska, byla řádně využita.Logo akce.Scházíme se s kolegy a kamarády.

Sešli jsme se na náměstíčku v Labské a společně šli nejprve prozkoumat nově objevenou jeskyňku „Zlatý ranec“. Cestou jsme v lámavou angličtinou prodiskutovali co je v našem terénu nového. U Zlatého rance byla tlačenice, ale úzký průlez neumožnil průstup každému. Jeskynní knížka pak přece jenom byla bohatší o několik nových zápisů.Pavel ukazuje naší kroniku, do které se později všichni účastníci slavnostně vepsali.

Dále jsme pokračovali k Loupežáku a Pytlácké jeskyni, kde byl cíl naší akce. Cestou jsme ještě vylezli na Věžičku Rudolfa Hankeho, která nese jméno místního rodáka a významného meziválečného horolezce. Po vylezení této skalky naše skupina zamířila k jeskyním. Na místo dorazili ještě Franta a Milan Mockerovi a Pavel Henke. S Pavlem jsme lezli Komínovou cestou a ostatní jeli Velkou slaňovací šachtou na dno Loupežnické jeskyně. Pavel si zapomněl čelovku doma, tak se nám cesta věčnou tmou trošku zpestřila. Dole jsme se potkali s ostatními a společně prolezli Loupežákem v protisměru Cesty děsu až do Pytlácké jeskyně. Na samém dně Pytlácké jsem rozdal upomínkové kartičky a Jarda st. Dorazil s flaškou Becherovky a skleničkami. Přípitek na oslavu 100 letého výročí byl velkolepý. A jelikož v osazenstvu bylo hodně řidičů, zbyla nemalá část láhve k dopití na nás. Cesta ven byla legrační. Pak jsme ještě zalezli do nově objeveného Jubilejního dómu a vložili sem knihu. Zbytek skupiny už čekal u bivaku. Dorazili ještě dva kluci z Drážďan. Ani se nestačili rozkoukat a už byli vehnáni do Jubilejního dómu. Moc se jim nechtělo, ale když překonali úzké místo, měli z toho nefalšovanou radost a v podobě teprve třetího sestupu do nově objevených prostor.Dno jeskyně jsme zaplnili do posledního místa.Radost z očí září, přežili jsme to.

Ostatní museli frčet domů a bohužel již s námi do hospůdky na pivo nezašli, tak jsme pokecali alespoň s těmi dvěma. Prohlížela se kronika a dlouho se povídalo. Pak spolu s Frantou a Milanem odešli dolů do Žlebu na domluvený přívoz a pospíchali na poslední vlak do Drážďan.

(foto: Jarda Kukla st.)Jeskyňáři - Labské pískovce